close
تبلیغات در اینترنت
نگاهي به کارنامه ايران در ليگ جهاني واليبال
loading...

ترکالکی پدیا

نسل طلايي واليبال ايران در مسابقات ليگ جهاني خوش درخشيد و موجب تجلي غرور ملي و خشنودي مردم شد. » جهت مشاهده مشروح اخبار به ادامه مطلب بروید.مسابقات ليگ جهاني واليبال در سال 2013 با شرکت 18 تيم برگزار شد. بر خلاف 23 دوره‌ قبل که اين رقابت‌ها با 16 تيم و در چهار گروه استارت مي‌خورد.…

تبلیغات

ترکالکی پدیابه سایت ترکالکی پدیا خوش آمدید

بسم الله

بسم الله


.:: ترکالکی پدیا ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ::.


:: مطالب سایت کاملا مجاز می باشد و در صورت عدم رضایت صاحب اثر حذف می شود ::


آدرس اختصاصی و همیشگی سایت ترکالکی پدیا


[ www.torkalakipedia.ir ]

آخرین ارسال های انجمن

نسل طلايي واليبال ايران در مسابقات ليگ جهاني خوش درخشيد و موجب تجلي غرور ملي و خشنودي مردم شد.

» جهت مشاهده مشروح اخبار به ادامه مطلب بروید.

مسابقات ليگ جهاني واليبال در سال 2013 با شرکت 18 تيم برگزار شد. بر خلاف 23 دوره‌ قبل که اين رقابت‌ها با 16 تيم و در چهار گروه استارت مي‌خورد. فدراسيون جهاني واليبال تصميم گرفت در سال 2013 براي پوشش بيشتر تبليغاتي و درآمدزايي بالا دو تيم ديگر به جدول مرحله مقدماتي ليگ جهاني اضافه کند. به اين ترتيب مرحله مقدماتي جهاني 2013 با حضور 18 تيم و در سه گروه شش تيمي کليد خورد.

به گزارش ايسنا ، دو تيم به انتخاب کميته‌ مسابقات فدراسيون جهاني به گروه سوم اضافه شدند و طبق تصميم دپارتمان اين مسابقات در لوزان سوئيس قرار شد علاوه بر آرژانتين، ميزبان مرحله نهايي ليگ از گروه‌هاي اول و دوم، چهار تيم و از گروه سوم نيز يک تيم به مرحله نهايي راه پيدا کنند.

** قرعه ايران در ليگ جهاني واليبال

تيم ملي واليبال ايران که در چهار سال گذشته همواره تلاش کرده بود سهميه جهاني ليگ واليبال را به دست آورد، با پيروزي در مسابقات انتخابي مقابل مصر و ژاپن موفق شد در بيست و چهارمين اين رقابت‌ها سرانجام سهميه ليگ جهاني را کسب کند.

ملي‌پوشان واليبال ايران در مرحله مقدماتي اين رقابت‌ها تيم‌هاي روسيه، ايتاليا، صربستان، آلمان و کوبا هم گروه شدند. پيش از شروع اين رقابت‌ها هيچ کس فکر نمي‌کرد که تيم ايران بتواند در نخستين سال حضورش توفيق چنداني کسب کند. حتي کميته‌ مسابقات فدراسيون جهاني واليبال هم کمترين احتمال را به صعود تيم ملي واليبال ايران از مرحله مقدماتي نداد و براي حضور در مرحله نهايي در آرژانتين براي تيم ملي ايران بليت هواپيما رزرو نکرد.

با توجه به تغيير جدول اين مسابقات نسبت به سال‌هاي قبل 12 تيم حاضر در گروه اول و دوم مرحله مقدماتي به نوعي در حاشيه امنيت قرار گرفتند، آنها مي دانستند که در هر صورت سهميه کشورشان براي حضور در مسابقات ليگ جهاني بعد حفظ خواهد شد و به هيچ عنوان از جدول مسابقات سقوط نمي‌کنند. همين موضوع موجب شد تا بسياري از تيم‌هاي بزرگ در سال بعد از مسابقات المپيک دست به جوانگرايي بزنند و با ترکيبي جوان در مسابقات ليگ جهاني شرکت کنند و به نوعي بازيکنان آينده‌دار خود را براي مسابقات قاره‌اي و همچنين ليگ جهاني سال 2014 آماده کنند.

**درخشش تيم ملي ايران و حيرت جهانيان

اما ملي‌پوشان واليبال ايران در ادامه روند موفقيت‌هاي خود در سال‌هاي اخير بار ديگر انگشت حيرت به دهان جهانيان گذاشتند. تيم ملي واليبال ايران موفق شد در نخستين بازي‌هايش مقابل روسيه يک ست از قهرمان المپيک بگيرد و بازي پاياپاي و برابري را با اين تيم مقتدر نشان دهد.

تيم ملي ايران همچنين در نخستين ميزباني خود مقابل صربستان از مجموع دو بازي با قهرمان اروپا موفق به کسب سه امتياز شد و اولين شگفتي خود را در تقويم اين مسابقات رقم زد.

واليباليست‌هاي ايران در گام بعدي با ايتاليا نيز از بازي اول سه امتياز گرفتند (برد سه بر يک) و در بازي دوم نيز در حالي بازي را واگذار کردند که در ست پنجم 12-9 از لاجوردي‌پوشان پيش بودند. آنها کاري کردند که دومين تيم پرافتخار مسابقات واليبال جهان در برابر توانايي‌هاي آنها زانو بزند. اما کاروان ايران بلافاصله پس از بازي‌هاي ايتاليا به کوبا سفر کرد. تيم ملي واليبال ايران که روزهاي اوج خود را پشت سر مي‌گذاشت با تکيه بر نسل طلايي خود به دو پيروزي برابر کوبا در هاوانا دست يافت و با کسب 5 امتياز کلکسيون موفقيت‌هاي خود را تکميل کرد. در آخرين گام ملي‌پوشان واليبال ايران در تهران ميزبان آلماني‌ها بودند.

شب رويايي واليبال ايران با برد مقتدرانه سه بر صفر مقابل آلمان کليد خورد. اگر چه تيم ملي از فرط خستگي ناشي از سفرهاي طولاني و همچنين کم تجربگي در آخرين بازي مقابل آلمان تن به شکست داد، اما افکار عمومي مردم ايران و همچنين همه کارشناسان از کارنامه درخشان واليباليست‌ها در ليگ جهاني ابراز رضايت کردند.

**ولاسکو برگ برنده ايران...

بدون شک خوليو ولاسکو، سرمربي تيم ملي واليبال ايران يکي از عوامل اصلي و تعيين کننده در موفقيت‌هاي تيم ملي واليبال در ليگ جهاني به شمار مي‌رود . پيرمرد معروف و با تجربه واليبال ايران که سال‌ها تجربه قهرماني در مسابقات مختلف از جمله پنج مدال ليگ جهاني را در ايتاليا در کارنامه داشت، موفق شد يک بار ديگر توانايي‌هايش را با تيم ملي واليبال ايران به رخ جهانيان بکشاند.

مديريت حرفه‌اي او و همچنين فرصت دادن به جوانان آينده‌دار يکي از مهم‌ترين عوامل موفقيت تيم ملي واليبال ايران به شمار مي‌رفت، چنان که مردم واليبال دوست ايران نيز در طول ليگ جهاني براي ولاسکو سنگ تمام گذاشتند و همواره حمايت همه جانبه خود را از حضور اين مربي در راس کادر فني ابراز کردند. ولاسکو مربي نامدار ايران در گوشه و کنار جهان شناخته شده است و نفس حضور او روي نيمکت تيم ملي براي تيم ملي ايران اعتبار قابل توجهي مي آورد.

**نسل طلايي واليبال همچنان مي درخشد

اما از حق نگذريم، نمي‌توان همه موفقيت‌هاي واليبال را به پاي ولاسکو نوشت. اگر چه او برگ برنده ايران در رويارويي با حريفان نامدار لقب گرفت، اما نبايد فراموش کنيم که ترکيبي بازيکنان که ولاسکو در اختيار داشت در دوره‌هاي قبلي مسابقات جوانان و نوجوانان جهان مدال طلا گرفته بودند. بيراه نيست اگر بگويم که تک تک بازيکنان تيم ملي واليبال ايران در پست‌هاي مختلف حالا مدعي کسب عنوان بهترين‌هاي جهان هستند.

محمد موسوي در مسابقات ليگ جهاني به پختگي کامل رسيد و عنوان بهترين مدافع روي تور اين رقابت‌ها را تا پايان مرحله مقدماتي به دست آورد.

سعيد معروف به عنوان ارزشمندترين پاسور ايران و آسيا و همچنين کاپيتان تيم ملي نيز نقش بسيار پررنگي در پيروزي‌هاي تيم ملي ايران داشت. به طوري که براي مثال در هشت امتياز نخست يک ست مقابل آلمان، معروف به تنهايي دو امتياز مستقيم براي ايران به ارمغان آورد.

علي مباشري، پوريا فياضي، فرهاد قائمي، حمزه زريني و رحمان داودي هر کدام به عنوان يک دريافت کننده قدرتي تمام عيار پس از سال‌ها خيال کارشناسان واليبال را از اين پست راحت کردند.

عادل غلامي و آرمين تشکري نيز نشان دادند که ولاسکو بي‌دليل به آنها اعتماد نکرده و قطعا جايگزين‌هاي شايسته‌اي براي عليرضا نادي در پست سرعتي هستند.

شهرام محمودي و امير غفور نيز تقريبا به عنوان امتياز‌آورترين در مسابقات ليگ جهاني شناخته شدند. پروازهاي پشت خط زن‌هاي مقتدر ايران بدون شک يکي از نقاط قوت تيم ملي در رقابت‌هاي ليگ جهاني به شمار مي‌رفت.

مهدي مهدوي، پاسور دوم تيم ملي واليبال ايران که در طول سال‌هاي اخير همواره نقش موثري در پيروزي‌ها و موفقيت‌هاي واليبال ايران ايفا کرده هم يکي از ستون‌هاي اصلي درخشش ملي‌پوشان در ليگ جهاني به شمار مي‌رفت. تفاوت سبک کار او با معروف دست سرمربي تيم ملي و کادر فني براي تغيير ارنج و تاکتيک‌ها در مقابل حريفان مختلف باز مي‌گذاشت.

**ميزباني‌هاي خوب ايراني‌هاي مهمان نواز

ايران با تجربه چهار ميزباني در مسابقات ليگ جهاني واليبال ثابت کرد که توانايي زيادي در برگزاري رقابت‌هاي جهاني و بين‌المللي دارد. تجهيز مناسب، نور و تهويه سالن 12 هزار نفري آزادي . همچنين امکانات مناسب هتل و رفت و آمد موجب شد تا تيم‌هاي صربستان و آلمان از برگزاري ميزباني‌ها و مسابقات در ايران ابراز رضايت کنند.

همچنين ناظر فدراسيون جهاني نيز در هر چهار ميزباني ايران بالاترين نمره‌ها را در کارنامه مسئولان برگزاري اعمال کردند. با اين حال همچنان نقاط ضعف کوچکي نيز وجود داشت. شايد مساله قطع و وصل اينترنت خبرنگاران، برخوردهاي شديد امنيتي نيروهاي يگان ويژه با مردم ، ‌هواداران و حتي ميهمانان و خبرنگاراني که به سالن مي‌رفتند و همچنين محدوديت حضور بانوان در سالن مهم‌ترين چالش‌هاي پيش روي ميزباني ايران در اين مسابقات بود.

اگر چه مسئولان فدراسيون براي فرار از پرسش ناظر جهاني به تعداد محدودي از بانوان اجازه دادند که به سالن بيايند. در ميان آنها چهره‌هاي شاخص تلويزيون و سينما نيز به چشم مي‌خورد، اما مسکوت ماندن مساله چگونگي حضور بانوان در سالن‌هاي ورزشي و فرار مسئولان از اين موضوع همچنان چالشي براي ميزباني‌هاي ايران در رشته‌هاي ورزشي مختلف ليگ جهاني به شمار مي‌آيد.

سرمربي تيم ملي واليبال ايران پس از مسابقات ليگ جهاني 2013 به مسئولان فدراسيون ايران پيشنهاد داد تا براي ميزباني در دوره‌هاي بعد ثبت‌نام کنند، ولاسکو معتقد است که ايران پتانسيل مناسبي براي برگزاري مسابقات دارد، اما چگونگي تطبيق با شرايط و مقررات فدراسيون جهاني به ويژه درباره چگونگي حضور بانوان مساله‌اي است که پيش از هر چيز بايد مديريت شود.

**اين صدا و سيماي نازنين...!

دامنه انتقاد از صدا و سيما در پوشش تصويري مسابقات ليگ جهاني واليبال از نقد کارشناسان و اهالي فن فراتر رفت و فرياد گلايه مردم ، علاقمندان به واليبال و حتي خود ملي‌پوشان هم در پي داشت. سانسور پي در پي صحنه‌هاي مسابقه و جا ماندن از بسياري از صحنه هاي حساس و همچنين گزارش‌هاي نه چندان مطلوب اين مسابقات به هيچ وجه رضايت خاطر علاقمندان به واليبال و جامعه اين رشته ورزشي را به همراه نداشت.

يکي از ملي‌پوشان به کنايه و انتقاد از گزارشگران صدا و سيما مي‌گفت که در طول يک مسابقه 120 دقيقه‌اي تنها يک بار نام من توسط گزارشگر عنوان شد و او هر بار از شماره پيراهنم براي معرفي من بهره مي‌برد. يعني واقعا وي هنوز نام من را نمي‌داند و يا اين که نمي‌خواهد اسمم را به زبان بياورد!؟

قطعا پوشش رسانه اي مسابقات ليگ جهاني واليبال بسيار مهم و تعيين کننده است. اگر چه اشکالات بسيار زياد صدا و سيما را در پخش مسابقات ليگ جهاني واليبال از جمله جا ماندن از دو ست مسابقه ايران و کوبا را بتوان با اين دليل توجيه کرد که در نخستين سال حضور ايران همه عوامل و دست اندرکاران برگزاري قدري کم تجربگي داشتند، اما جا دارد تا رسانه ملي خيلي بيشتر و موثرتر در برابر واليبال موضع گيري کند.

**مديريت داورزني در افتخارات واليبال

مردم بختياري در غرب ايران حکايتي از گذشتگان نقل مي‌کنند، مي‌گويند: چرا ايران زمان نادر شاه غرب و شرق را شکست مي‌داد، اما چند سال قبل از آن زمان شاه سلطان حسين صفوي مغلوب همسايگان خود مي‌شد؟ و جواب مي‌دهند که زيرا ايران در آن زمان رهبري نادر را داشت. فدراسيون واليبال در هفت سال گذشته از رتبه ششم آسيا به ترتيب به عنوان نايب قهرماني و قهرماني در قاره کهن رسيده است. واليباليست‌هاي ايران در جام جهاني واليبال درخشش خيره کننده‌اي داشتند و مقابل تيم‌هاي بزرگي چون لهستان و آرژانتين به برتري رسيدند.

همچنين براي نخستين بار سهميه ليگ جهاني را کسب کردند و در مسابقات ليگ نيز خوش درخشيدند. علاوه بر اين فدراسيون واليبال در سال 90 الي 92 در پنج رده سني آقايان و بانوان نيز تيم داري مي‌کند.

برگزاري اردوهاي بلند مدت داخلي و برون مرزي براي تيم‌هاي ملي نوجوانان ، جوانان، بزرگسالان و زير 23 سال و همچنين بانوان نشان مي‌دهد که موفقيت‌هاي واليبال اتفاقي نيست.

محمدرضا داورزني، رييس فدراسيون واليبال در راس هرم اين خانواده بزرگ نقش تعيين کننده اي در موفقيت‌هاي واليبال ايران ايفا مي‌کند. همان طور که بختياري‌ها در حکايات خود مي‌گويند : "رهبري و مديريت در يک مجموعه مهم‌ترين عامل براي پيشرفت است" انصافا بايد به رييس فدراسيون واليبال خسته نباشيد گفت که گام‌هاي بزرگي در توسعه قهرماني واليبال برداشته است.

** نتايج تيم ملي واليبال در ليگ جهاني 2013

* روسيه 3- ايران صفر

* روسيه 3- ايران يک

* ايران 2- صربستان 3

* ايران 3 – صربستان 2

* ايتاليا 1 – ايران 3

* ايتاليا 3- ايران 2

* کوبا 2- ايران 3

* کوبا يک – ايران 3

* ايران 3 – آلمان صفر

* ايران صفر – آلمان 3

** جدول رده‌بندي مرحله مقدماتي ليگ جهاني واليبال

- گروه A

1- برزيل 22 امتياز

2- بلغارستان 19 امتياز

3- فرانسه 15 امتياز

4- لهستان 14 امتياز

5- آمريکا 12 امتياز

6- آرژانتين 5 امتياز

- گروه B

1- ايتاليا 19 امتياز

2- روسيه 19 امتياز

3- آلمان 17 امتياز

4- صربستان 16 امتياز

5- ايران 15 امتياز

6- کوبا 4 امتياز

- گروه C

1- کانادا 23 امتياز

2- هلند 22 امتياز

3- کره جنوبي 12 امتياز

4- فنلاند 12 امتياز

5- پرتغال 11 امتياز

6- ژاپن 9 امتياز

به اين ترتيب تيم‌هاي برزيل، بلغارستان، آرژانتين ايتاليا ، روسيه و کانادا به مرحله بعد صعود کردند و تيم‌هاي پرتغال و ژاپن نيز بايد براي حضور در سال آينده رقابت‌هاي ليگ جهاني در رقابت‌هاي انتخابي شرکت کنند.

درباره اخبار ورزشی ,
فرهاد محمدزاده بازدید : 231 سه شنبه 25 تير 1392 زمان : 4:44 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  نظرسنجی
  طرفدار کدام خواننده هستید؟  قالب جدید سایت چطوره ؟  آیا با ادامه فعالیت و آپدیت سایت ترکالکی پدیا موافقید ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 1398
 • کل نظرات : 208
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 71
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 92
 • بازدید امروز : 37
 • باردید دیروز : 1,281
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 1,960
 • بازدید ماه : 2,187
 • بازدید سال : 2,187
 • بازدید کلی : 2,187
 • کدهای اختصاصی